24 Ocak 2012 Salı

GAFFAR OKKAN KİMDİR?Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek İlçesinde 1952 yılında doğdu. İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra Polis Enstitüsü'ne girdi ve buradan 1970 yılında mezun olarak göreve başladı. 

Sırasıyla İzmir, Eskişehir, Urfa ve son olarak Diyarbakır'da görev yaptı. Başarılı bir polisti. Gittiği her yerde adından söz ettirmişti. Özellikle de son görev yeri olan Diyarbakır'da. Gaffar Okkan'ın Diyarbakır'a tayini çıktığında bölge, PKK ve Hizbullah terörüyle kaynıyordu. 

Böylesi bir dönemde bölgeye geldi ve terör örgütlerine karşı büyük mücadeleler verdi; özellikle de Hizbullah'a karşı. Hizbullah'ın birçok hücre evine ve silah deposuna baskın düzenletti. Bu baskınlar sonucu örgüte büyük kayıplar verdirtti. Hüseyin Velioğlu'nun Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Kısaca, örgütün çözülmesinde çok önemli rol aldı

Gaffar Okkan'ın bu başarısı birçoklarını rahatsız etmişti. Nitekim bunun sonucunda, Gaffar Okkan 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında kimliği belirsiz kişilerce korumalarıyla beraber pusuya düşürülmüş ve şehit olmuştu. Bu suikast, bugüne kadar net olarak çözülebilmiş değil.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder