11 Nisan 2012 Çarşamba

MAHMUT YILDIRIM'IN (YEŞİL) OPERASYONLARI

   “ Yeşil “ kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım, kamuoyunda yıllardır konuşulmuştur. İlişkileri, yaptıkları ve devletin içindeki konumu hep tartışılmıştır. Bugüne kadar hakkında birçok bilgi ortaya atıldı. Kimisi bu bilgileri doğru buldu, kimisi de gerçek dışı buldu.

   Bu bilgilerden biri de, 13 Nisan 1998 tarihinde PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Şemdin Sakık'ın yakalanması operasyonuna katıldığı idi. Bu iddia yıllardır konuşulmuştu. Ancak, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yaptığı açıklama bu kafa karışıklıklarını giderdi.

   Milli İstihbarat Teşkilatı, Diyarbakır özel yetkili Cumhuriyet savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yazılı bir açıklama gönderdi. Bu açıklamada, “ Yeşil “ kod adıyla bilinen Mahmut Yıldırım'ın, Şemdin Sakık'ın yakalanması operasyonunda kullanıldığı belirtildi. Ayrıca, bu operasyon dışında iki operasyonda daha kullanıldığı da eklendi.

   PKK'nın üst düzey yöneticilerinden “ Parmaksız Zeki ” kod adlı Şemdin Sakık13 Nisan 1998 tarihinde Özel Kuvvetler tarafından rekor bir zamanlamayla Kuzey Irak'ta yakalanıp Türkiye'ye getirildi. Şemdin Sakık, 1993 yılında 33 silahsız erin öldürülmesi olayının planlayıcısıydı. Şemdin Sakık, şu anda Diyarbakır Cezaevi'nde.

    Yeşil "  kod adıyla bilinen Mahmut Yıldırım'ın, Şemdin Sakık operasyonu dışında yer aldığı başka bir operasyon, Apo'ya yönelik gerçekleştirilmek istenen suikast olarak düşünülüyor. Bu operasyonun adı “ Mercedes operasyonu ”ydu. Ancak, bu konuda herhangi bir resmi açıklama yok.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder