27 Nisan 2012 Cuma

NATO(KUZEY ATLANTİK ANTLAŞMASI ÖRGÜTÜ)   NATO'nun Türkçe olarak karşılığı, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'dür. Kuruluş tarihi, 4 Nisan 1949'dur. Merkezi ise Brükseldir. NATO'nun şu anda 28 üyesi bulunmaktadır. Genel Sekreterliğini, bir dönem Danimarka'nın Başbakanlığını da yapmış olan Andres Fogh Rasmussen yürütmektedir.

   NATO, kurulduğunda isminden ötürü bölgesel bir kuruluş olarak yoluna devam edeceği düşünülüyorken, hızla çok daha farklı bölgelere yayıldı.

   NATO, Sovyetler Birliği'ne karşı kurulmuş bir "güvenlik kalkanı"ydı. Sovyetler Birliği'ne karşı, ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa ülkelerini koruma amacını güdüyordu. Bu sebeple "Batı İttifakı" olarak da adlandırılır.

   4 Nisan 1949 tarihinde Washington Antlaşması'nın imzalanmasıyla kuruluşu ilan edildi. Kuruluşunu takiben belli kuralları vardı. Bu kurallardan en önemlisi, üye olan ülkelerin ortak bir savunma mekanizması oluşturmalarıydı. Üye ülkelerden herhangi birine yapılacak bir saldırı tüm üye ülkeleri ilgilendirecekti. NATO'nun Sovyetler Birliği'ne bir kalkan olarak kullanılması, Sovyetler Birliği'ni pek de hoşnut etmedi. Sovyetler Birliği hemen harekete geçti ve karşı atağını yaptı; Varşova Paktı. Özellikle de Federal Almanya'nın NATO'ya katılması, Sovyetler Birliği'ni oldukça kızdırmıştı.

TÜRKİYE'NİN NATO'YA GİRİŞİ

   Türkiye'nin NATO'ya girişi ise, 1952 yılında gerçekleşti. Komşusu Yunanistan'la beraber üyeliğini gerçekleştirdi.

   NATO tarihinin en önemli olaylarından biri, De Gaulle yönetimindeki Fransa'nın NATO'dan ayrılması olmuştu. De Gaulle, ABD'nin Avrupa'nın içişlerine karışmasından rahatsızlık duyuyordu ve bu sebeple de oluşumdan ayrıldı. Bu, NATO'yu oldukça sarstı. Fransa'nın NATO'ya tekrardan dönmesi ise, Sarkozy ile olacaktı.

NATO'DAKİ GLADİO YAPILANMASI

   NATO, komünizme karşı mücadele anlamında, üye ülkelerde birtakım gizli oluşumlara gitti. Bu oluşum Gladio olarak akıllara yerleşti. Aslında Gladio, sadece İtalya'daki oluşumun adı idi. Başka ülkelerde daha farklı adlarla anılıyordu. Ancak, kamuoyu oluşumu genel olarak Gladio olarak isimlendirdi. Türkiye'de ise bu oluşumun, kontrgerilla olarak isimlendirildiği konuşulur.

NATO ÜYESİ ÜLKELER

ABD
Almanya
Arnavutluk
Belçika
Birleşik Krallık
Bulgaristan
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Fransa
Hırvatistan
Hollanda
İspanya
İtalya
İzlanda
Kanada
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Macaristan
Norveç
Polonya
Portekiz
Romanya
Slovakya
Slovenya
Türkiye
YunanistanHiç yorum yok:

Yorum Gönder