16 Şubat 2013 Cumartesi

CHE GUEVARA'NIN ÇANTASINDAN NUTUK ÇIKTI MI?


Che Guevara, Bolivya'da yakalandığında sırt çantasında Atatürk'ün Nutuk'u bulunmuş muydu? Yakın tarihin en merak edilen sorularından olan bu soruyu, tarihçi Cemil Koçak, NTV ekranlarında yayınlanan 'Bana Söz Ver' programında cevapladı.

İşte Cemil Koçak'ın açıklamaları:

İzleyicilerimize kısaca anlatalım. Che Guevara, aslında Arjantinli genç bir doktor. Fakat Marksist ideolojiyi benimsiyor. Hemen arkasından da Küba'da Batista'nın diktatör rejimine karşı Kübalı yoldaşlarıyla, başta Fidel Castro ve kardeşi Raul Castro olmak üzere, gerilla harbi yapacak bir gruba katılıyor. Bu grup zaman içinde genişliyor ve 1950'lerin sonunda dünyada ilk defa bir gerilla grubunun başlatıp bitirdiği sosyalist bir devrim gerçekleştiriyorlar.

NUTUK CHE'NİN KONUŞTUĞU İSPANYOLCAYA ÇEVRİLMEDİ

Che Guevara Marksist; gerilla savaşı aracılığıyla dünyada sosyalist devrimler yapılabileceğini öngörmüş. Bu uğurda da hayatını kaybetmiş. Dünya çapında tanınmış bir kişi. Eğer Che Guevara, Atatürk'ün Nutuk'unu sırtında taşıyorsa o zaman bu Atatürk'e bir prestij kazandıracak başka bir unsurdur. Ben bu hikayeyi ilk defa okuduğumda dedim ki, 'Bu gerçekçi olamaz'. Marksist olmayıp sapına kadar Kemalist olsa da dağda bir gerillanın sırt çantası ne kadar eşya alır ve o sırt çantasının dışında güvenebileceği başka da bir şey yok. Hikaye garip ve komik.

Bir de bu arkadaşlar İspanyolca bilirler, başka da bir dil bildiklerine dair bir belirti yok. Nutuk'un da İspanyolcası yok. Dolayısıyla bunlar hangi dilde Nutuk okuyacaklar? 

NOT: Cemil Koçak'ın 'Tarihin Buğulu Aynası' kitabında bu konunun da dahil olduğu yakın tarihimizin merak edilen sorularının detaylı bir şekilde cevabı var. 'Tarihin Buğulu Aynası', Timaş Yayınları tarafından basılmıştır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder