24 Mayıs 2013 Cuma

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ


NTV ekranlarında yayınlanan ve Sedat Küçükay'ın sunduğu "NTV'ye Sorun" programına, İstanbul Kök Hücre Tedavi Merkezi'nden Op. Dr. Mehmet Pütün konuk oldu. Pütün, kök hücre çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Pütün, kök hücre çalışmalarının önemi hakkında şu açıklamaları yaptı: "Şu anda tüm dünya bilim insanları kök hücre ile değişik hastalıkları tedavi etmeye çalışıyor. Deniyor ki, 'Önümüzdeki yılların tedavi yöntemi kök hücre olacak, hemen hemen tüm hastalıklar kök hücre ile tedavi edilebilecek.' O nedenle kök hücre çalışmaları çok önemli."

KÖK HÜCRE NEDİR?

Pütün: "Spermle yumurtanın döllenmesinden itibaren beşinci günde embriyo dediğimiz zigot, yaklaşık 150 hücre oluyor, bunlar vücudumuzda oluşan ilk kök hücreler. Bu 150 hücre vücudumuzun tüm dokularını, organlarını oluşturacak hücrenin ana kaynağı. En büyük özelliği her yönde tüm dokulara dönüşme yeteneği var. Göze gidiyor, göz dokusunu oluşturuyor. Karaciğerle ilgili bir uyarı alıyor, karaciğeri oluşturuyor. Pankreasta insülin salgılayan adacık hücrelerini oluşturuyor, insülin salgılıyor. Bu organlardaki küçük hasarları vücut kendisi onarabiliyor. Ama vücudun artık onarma yeteneğinin dışına çıkıldığı zaman kök hücre önem kazanıyor."

KÖK HÜCRE İLE SAÇ TEDAVİSİ

Kök hücre ile saç tedavisinin mümkün hale gelip gelemeyeceği sorusunu Pütün, "Saç ekimi ile birlikte kök hücre nakli şu anda uygulanıyor zaten. Saç ekiminin başarısını artırıyor" diye cevapladı.

KÖK HÜCRE İLE İNSAN ÖMRÜ UZAYACAK MI?

"Kök hücre araştırmaları insan ömrünü uzatabilecek mi?" sorusuna Pütün şu cevabı verdi: "Ölüme sebep olan belli organların yenilenme şansı arttıkça insan ömrünün de uzayacağını öngörebiliriz. Bu, şu aşamada sadece öngörüden ibaret."

NOT: Programın tamamını izlemek için tıklayınızHiç yorum yok:

Yorum Gönder