7 Temmuz 2013 Pazar

Can Dündar Kimdir? Can Dündar Hayatı


Can Dündar, 16 Haziran 1961 tarihinde Ankara'da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Ankara Mimar Kemal İlkokulu'nda okudu. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda yükseköğrenimini tamamladı. 

Dündar'ın gazetecilik hayatı, 1979 yılında Yankı Dergisi'nde çalışması ile başladı. Daha sonra Hürriyet, Nokta, Haftaya Bak, Söz ve Tempo'da görev yaptı. 1986'da London School of Journalism'i bitirdi. Yüksek lisansını ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde yapan Dündar, aynı bölümde doktorasını da yaptı. Ankara Üniversitesi'nde ve ODTÜ'de bir süre ders verdi. 

1988 yılında TRT'de çalışmaya başladı. Bir yıl sonra da "32.Gün" adlı programda görev yaptı. 1993'te Mehmet Ali Birand'la birlikte "Çapraz Ateş" programını yapmaya başladı. Bir yıl süren bu çalışmanın ardından 1996 yılında Show TV'de yayınlanan "40 Dakika" adlı programı sundu. 

Dündar, köşe yazarlığına 1994 yılında Aktüel dergisi ile başladı ve 2004 yılına kadar burada yazmayı sürdürdü. 1994 ile 1998 yılları arasında Yeni yüzyıl gazetesinde, 1999 ile 2001 yılları arasında ise Sabah gazetesinde yazdı. 2001'den itibaren de Milliyet gazetesinde yazmaya başladı. Halen bu gazetede köşe yazılarına devam etmektedir.

2006 yılında NTV'de başladığı "Neden" isimli programı, 2009 yılına kadar sundu. Şubat 2009 ile Haziran 2010 arasında yine aynı kanalda "Canlı Gaste" programını sundu.  

Can Dündar'ın belgeselleri: Demirkırat, Cumhuriyetin Kraliçeleri, Sarı Zeybek, 12 Mart, Gölgedekiler, Aynalar, Yükselen Bir Deniz, İsmet Paşa, Zaten Tiyatro Dediğin Nedir ki?, 4. Nesil, Atatürk'ün Bankası, Köy Enstitüleri, Halef, Fenerbahçe, Nazım Hikmet Belgeseli, O Gün, Bir Yaşam İksiri: Nejat Eczacıbaşı, Karaoğlan: Bir Ecevit Belgeseli, Önce İnsan! Türkiye'de İnsan Hakları ve Sivil Toplum Gelişiminin Görsel Tanıtımı, Yüz Yılın Aşkları, Garip: Neşet Ertaş Belgeseli, İlk Durak, Yetiştik Çünkü Biz! Mülkiye Belgeseli, Çalıkuşları: Notre Dame de Sion'un Çocukları, Lider Portreleri, "Delikanlım... İyi bak yıldızlara..."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder